Dziś jest poniedziałek, 17.06.2019, imieniny Laury, Alberta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » OSP Malanów » Aktualności » Czym zajmują się strażacy OSP? Czyli trochę słów o projekcie „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Czym zajmują się strażacy OSP? Czyli trochę słów o projekcie „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Czym zajmują się strażacy OSP? Czyli trochę słów o projekcie „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Do projektu przystąpiliśmy w 2017 roku pełni obaw, czy damy radę. A przede wszystkim, czy będziemy w stanie zainteresować tak niezwykle ważnym tematem tak małe dzieciaki. Zastanawialiśmy się, czy będą one chciały brać aktywny udział w tego typu zajęciach. Nasze wątpliwości zostały jednak rozwiane już po pierwszych zajęciach, kiedy to po ich zakończeniu dzieciaki już dopytywały się o kolejne.

W 2018 roku nasza praca została doceniona podczas Gali Floriany, na której to otrzymaliśmy wyróżnienie w XII specjalnej kategorii „Ratujemy i Uczymy Ratować”, jako jedna z trzynastu jednostek z całej Polski (jedyna w powiecie oraz jedna z czterech w województwie).

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Jednak nie spoczęliśmy na laurach! W tym roku zajęcia prowadzimy dla klas I-III nie w jednej, a w trzech szkołach podstawowych. Oprócz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie, na prośbę dyrekcji prowadzimy również zajęcia w Szkole Podstawowej w Miłaczewie oraz Szkole Podstawowej w Dziadowicach.

„Dlaczego to robicie, skoro wam za to nie płacą?”, „Dzieci i tak tego nie docenią…” są to słowa, które słyszymy najczęściej. To prawda, zajęcia prowadzimy nieodpłatnie, poświęcając swój wolny czas. Naszą „zapłatą” jest uśmiech dzieci oraz pochwała, ze strony nauczycieli, że od najmłodszych lat pragniemy zaszczepić w dzieciakach chęć niesienia pierwszej pomocy, nie odwracania się plecami, gdy ktoś potrzebuje właśnie tej pomocy.

Prawda jest taka, że nie widzi wdzięczności ten, kto nie chce jej zobaczyć… My ją widzimy na każdym kroku. „Kiedy kolejne zajęcia?”, „Ale fajne są te zajęcia”, „Czemu tak szybko się kończą”, „Nie mogę się już doczekać”… To jedne z wielu zdań, które napawają nas ogromną radością, pozytywnym nastawieniem oraz przekonaniem, że to co robimy ma sens i jest doceniane. Tak, dokładnie, jest doceniane przez te młode osoby, które z ogromnym zaangażowaniem oraz uwagą biorą udział w zajęciach. Wbrew pozorom, mają one świadomość tego, że w chwili zagrożenia nie są bezbronne, co więcej są w stanie nieść pomoc drugiej osobie…

Co ten projekt nam daje? Satysfakcję? Radość? Uznanie? Otóż moi mili, dzięki temu projektowi mamy poczucie, że Strażacy nie są tylko od gaszenia pożarów, usuwania drzew z jezdni czy ściągania kotów z drzew . Mamy świadomość tego, że przekazując wiedzę z pierwszej pomocy, pokazujemy tym dzieciakom, że pomaganie innym nie jest takie straszne, że tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Wiemy, że po tych zajęciach wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji, co należy zrobić, jak wezwać pomoc oraz jak pomóc poszkodowanemu. To jest dla nas największa nagroda!

W tym roku przeszkoliliśmy już 416 dzieciaków podczas 56 godzin lekcyjnych. A to jeszcze nie koniec!

AS


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności