Dziś jest poniedziałek, 17.06.2019, imieniny Laury, Alberta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » OSP Malanów » Aktualności » „Malanów okiem historii” czyli rekonstrukcja wydarzeń historycznych „krwawy listopad”.

„Malanów okiem historii” czyli rekonstrukcja wydarzeń historycznych „krwawy listopad”.

„Malanów okiem historii” czyli rekonstrukcja wydarzeń historycznych „krwawy listopad”.

W sobotę, 3 listopada, w Malanowie odbyło się niezwykłe widowisko historyczne: rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w latach 1906-1918. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie na terenie Gminy Malanów i mimo, że pogoda nie dopisała, licznie zgromadzona publiczność głośnymi brawami nagrodziła rekonstruktorów, statystów i organizatorów.

            Rekonstrukcja prezentowała losy mieszkańców oraz członków ochotniczej straży ogniowej. Jak podają źródła historyczne w 1906 roku miał miejsce tzw. "krwawy listopad" -było to kilka dni terroru zastosowanego przez carskich żołnierzy wobec ludności cywilnej. W obronie, której stanęli członkowie ochotniczej straży ogniwowej. Zaborca carski chcąc ukarać strażaków rozwiązał organizację, a jej członków zmusił do oddania mundurów i ekwipunku.

            W następnych odsłonach tego niezwykłego przedstawiania widzowie mogli zobaczyć potyczki, jakie toczyły się na tym ternie w latach 1914-1918.

            Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem historycznym, które miało miejsce na terenie Gminy Malanów było powołanie, 30 czerwca 1918 roku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Malanowie. Widzowie mogli również zobaczyć, jak polskie wojska partyzancki pokonują wojska nieniecki i jak Polska odzyskuje upragnioną niepodległość.

            W rekonstrukcji wzięło udział ponad 50 rekonstruktorów, głownie amatorów. Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, pracownicy samorządowi, uczniowie a przede wszystkim mieszkańcy naszej gminy. W tym wydarzeniu udział wzięli również druhowie z jednostki OSP Chróścin, którzy przy użyciu przenośnej, ręcznej sikawki ugasili pożar płonącej chaty.

            Po rekonstrukcji każdy z uczestników mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie był to koniec atrakcji. Organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na grochówkę z kuchni polowej i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.

            Organizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura -Interwencja 2018 EtnoPolska".

MarK


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności